Kosova Üniversitesi Denklik

Kosova Üniversitesi Denklik

Kosova Üniversitesi denklik sistemine sahip olan üniversitelerden biri olan Priştine Universum Üniversitesi ülkenin de en iyi ve en geniş araştırma merkezine sahip olan üniversitesidir. Bu nedenle hem ülkedeki öğrencilerin hem de yurtdışından gelen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği üniversite denklik sistemine sahip olduğu için de sınavsız olarak öğrenci alır. Bu nedenle sınava girmeden ya da puana ihtiyaç duymadan üniversiteye başvuru yapabilecek ve kayıt şartlarını tamamlayarak akademik eğitiminize başlayabileceksiniz.

Priştine Üniversitesi’nin kurulması tüm Arnavut ulusu için 18 Kasım 1969 günü oldukça tarihi bir olaydır. Priştine Üniversitesi’nin kurulması üzerine Kosova Sosyalist İl Meclisi tarafından onaylanan üniversite akademik eğitim vermeye resmi olarak başlamış oldu. Priştine Üniversitesi Kurucu Meclis 13 Şubat 1970 tarihinde düzenlendi ve iki gün sonra, 15 Şubat 1970 tarihinde, Kurul oturumu ile bu önemli gün Üniversitesi Günü ilan edildi. Yeni kurulan Priştine Üniversitesinin merkezleriyle birlikte fakülteleri de şunlar oldu: Felsefe Fakültesi, Hukuk ve Ekonomi Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Tıp Fakültesi. Şimdi Priştine Üniversitesinde 14 tanesi akademik fakülteler olmak üzere 17, uygulamalı bilimler fakülteleri olmak üzere 17 fakülte vardır. Bu arada, Üniversite Tüzüğü’nün yürürlüğe girmesiyle birlikte, 9 Temmuz 2004 tarihinde, öğrencilerin ve Öğretmen Eğitimi Fakültesi’nin ve yüksek pedagojik okulların personelinin hak ve sorumlulukları Eğitim Fakültesi’ne aktarılmıştır.

Kosova üniversitesi denklik programı çerçevesinde başvurabileceğiniz bölümlerden bazıları da şunlardır: Matematik, Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Metalurhi Mühendisliği, Uluslararası ilişkiler, Besyo, Psikoloji, Eğitim Fakültesi bölümleri ve daha sayabileceğimiz farklı bölümlerdir. Bölümlerin ücretleri 1800 Euro ile 2500 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca bazı bölümler için İngilizce destekli eğitim sunması da Priştine Universum Üniversitesi’nin tercih edilme nedenlerinden biridir. Başkent bölgesinde eğlenceli gece hayatını yaşayarak ve dinamik genç nüfusla tanışarak vakit geçirmek istiyorsanız siz de akademik hayatınız için hayallerinizi gerçekleştirecek Priştine Universum Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz.

Priştine Universum Üniversitesi Denkliği Var mıdır?

Kosova Üniversitesi denklik olduğundan sıraladığımız bölümlere kolaylıkla giriş yapabileceğiniz bir üniversitedir. Lise diploması geçerli olduğu için mezun olduğunuz an diplomanızla başvuru yaptığınız okul size puan sorgulaması yapmaz ya da sizden dil yeterliliği de istemez. Çünkü bazı bölümleri zaten İngilizce eğitim vermektedir. Aynı zamanda okulda denklik sistemi iki senelik dikey geçişlerle de mümkündür. Örnek vermek gerekirse Adalet meslek yüksekokulundan mezun olduğunuz zaman 4 senelik Hukuk bölümüne geçiş yapabilir ve iyi bir hukukçu olabilirsiniz.

Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetimizle denklik programlarından yararlanabilir ve iyi bir akademik eğitimin ilk adımlarını atabilirsiniz. Danışmanlarımız sizlere Kosova yaşamı, barınma ve yeme içme giderleri hakkında da detaylı bilgi verecektir. Böylece şehir kültürünü tanıyarak, zorluk çekmeden akademik hayatınıza başlayabilecek, iyi bir eğitimin ilk adımını atmış olacaksınız diyebiliriz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!