Kosova Ekonomisi

Kosova adını uzun yıllarca yaşadığı savaşlarla duyurmuş ama 2008 yılında bağımsızlığına kavuşmuş bir ülkedir. Ülke nüfusu 1.800.000’dür. Kosova’da kişi başı milli gelir 2300 Euro’dur. Kosova’nın Türkiye’den ithalatı 183 milyon Euro, Türkiye’ye ihracatı 7 milyon Euro’dur. Bağımsızlığını kazandığı yıllardan bu yana ülke ekonomisi de hızla düzelmekte ve dış ülkelerden gelen iş adamlarının yaptığı yatırımlar sayesinde kalkınmaktadır. Kosova zengin yer altı kaynaklarına sahiptir.

Doğrudan Kosova’ya yapılan yabancı yatırım miktarı 2011 yılında 300 milyon Euro’nun üzerinde gerçekleşmiştir. Kosova’nın bağımsızlığını yeni kazanmasına rağmen uluslararası arenada hızla tanınmakta ve olumlu yönde gelişmeler kat etmektedir. Yabancı yatırımlar doğrudan en çok ulaşım sektörlerine finans ve gayrimenkullere yapılmaktadır.

Kosova’da Ekonomik Durum ve İşsizlik Oranı

Özellikle de Türk iş adamları tarafından şu anda bu ülkeye bankacılık, gıda eğitim, sağlık, tekstil, hava alanı işletmesi ve inşaatı, kimya, mobilya üretimi, kablo üretimi, yatak üretimi, sigorta, gibi alanlarda yatırım yapmaktadırlar.

Yapılan bu girişimler sayesinde Kosova ekonomisi hızla büyümekte ve ülke kendini giderek geliştirmektedir. Kosova’da halkın geçim kaynağı daha çok tarım ve hayvancılıktır. Bunu yanı sıra önemli geçim kaynakları madencilik ve ormancılıktır. Bu harika kentte son dönemde büyük değişiklikler yaşanması Kosova’nın gelecekte nedenli parlak bir ülke olacağının göstergesidir. Yılların yıpratamadığı Kosova kendi çabalarıyla ayakta kalmayı başarmış ve savaşta aldığı yaraları hızla kapatmayı ilke edinmiş nadir ülkelerden biridir. Kosova’nın kendi başarısı ona bu haklı gururu yaşamasını ve Kosova ekonomisinin giderek daha da güçlenmesini sağlamaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!