Kosova Hakkında

Kosova Balkanlarda Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk devletlerine sınırı olan bağımsız bir devlettir. 1999 ile 2008 yılları arasında BM idaresinde olan Kosova 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, dünyanın son bağımsız ülkesi adını kazanmış, Birleşmiş Milletler kontrolüne girmiş ve Avrupa’nın 50. Ülkesi olmuştur. Başkenti ve en büyük şehri Priştine’dir.

Dünya haritasına bakıldığında, Kosova’nın yüz ölçümü çok az olmasına rağmen önemli bir konuma sahiptir. Türkiye ile Batı Avrupa ülkeleri arasında köprü görevini görür. Avrupa, Asya, Afrika kıta ülkeleri arasında hem karayolu hem demir yolu yol güzergâhı üzerindedir. Arnavutluk ve Makedonya Cumhuriyeti ile komşu olan Kosova’nın resmi dili Arnavutça ve Sırpça’dır. Bölgesel dilleri ise; Romanca ve Boşnakça’dır.

Kosova Millet Sayısı

Kosova’da %90 oranında Arnavut, %8 oranında Türk, Boşnak, Goralı, Sırp, Aşkali, Mısırlı yaşamaktadır. Yönetim biçimi Parlamenter Cumhuriyettir. 2 milyon civarında nüfusa sahiptir. Bu nüfusun %90 ı Müslüman’dır. Kosova din faktörü açısından incelendiğinde Katolik Hıristiyan, Ortodoks Hıristiyan ve İslam dünyasının Avrupa kıtasında buluştuğu ortak dinleri barındıran Müslüman bir bölgedir.

Para birimi Euro’dur. Kosova Cumhuriyeti’nin 7 ili vardır. Bunlar: Yakova, Prizren, Ferizovik, Gilan, Priştine, Mitorviça, İpek’tir. Kosova’nın iklimi karasaldır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yıl boyunca büyük bir sıcaklık dalgalanmaları görülür. Yazın 40 derecelere çıkan sıcaklık, kışın eksi 20 dereceye kadar inmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!