Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Türk kültürünün izlerini net bir biçimde algılayabileceğiniz Balkan ülkelerindendir. Tam olarak 453 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için kültürde, yaşantıda ve mimari eserlerde benzerliklerin yaşanması hiç de şaşırtıcı değildir. Özellikle Osmanlı egemenliği kapsamanda uzun seneler bulunduğu için mimari eserlerden başlayarak günlük alışkanlıklara kadar Osmanlı etkisini görebilirsiniz. Bu durum Balkan ülkelerinin tümünde geçerlilik göstermektedir. Adeta Türkiye’nin farklı bir şehrine gitmiş izlenimi elde edilmektedir.

Öğrenci olarak Kosova’ya gelme imkanı bulan kişilerin ülkenin her bir köşesinde bir tarihi eser ile karşılaşacağı belirtilmelidir. Özellikle öğrenci olman imkanlarından da faydalanarak ülkeyi boydan boya geçmek daha da makul bir fiyata mal olacaktır. Bu gibi imkanlardan yararlanırken üniversitenin gezileri de oldukça iyi araçlardandır. Priştine Universum Üniversitesi yabancı öğrencilerin tüm ülkeyi tanıyabilmesi için çok farklı olanaklar sunmaktadır. Bu olanakları değerlendirirseniz donanımlı bir eğitim almak ile kalmayıp aynı zamanda Balkanlar hakkında yüksek bir kültür seviyesine de erişme imkanını elde edebilirsiniz.

Mimari Eserler Hakkında İnceleme

Kosova Osmanlı mimari eserleri konusunda geniş bir skalanın bulunmasının asıl sebebi Osmanlı’da fethedilen yerlerde sosyal ve idari bakımdan yapılanmalar gerçekleştirilmekte ve halkın her yönden ihtiyacının karşılanması için adımlar atılmaktadır. Ortaya çıkan mimari eserler hem Osmanlının bu coğrafyada varlığını hatırlatmakta hem de halkın Osmanlı devletine bağlılığını artırmaktadır. Bu amaç ile inşa edilen mimari eserlerin kalıntıları hale bulunmaktadır. Hatta bazılarının muhafazası o denli muntazam tamamlanmıştır ki adeta farklı bir zaman dilimine geçerek Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü zaman aralığına geçiş yapmış gibi hissedebilirsiniz.

Kosova Osmanlı mimari eserleri denildiği zaman akla ilk olarak gelen yapı Eski ve Yeni Haraçi Hanıdır. Bu hanların mimari özelliklerine göz atıldığı zaman Osmanlı kültürü hakkında birçok emareye rastlamanız mümkündür. Osmanlı kontrolünde kanlan 23 sene boyunca yapılan eserlerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Batuşa kalesi,Abdullah paşa sarayı, Debbağ köprüsü, Ramazan Bey Türbesi
  • Kukli Mehmed Bey Külliyesi ve Camii, Şeyhler Külliyesi, Şeyh Feyzullah Efendi Tekkesi
  • Mlika Köyü Ahmed Ağa Camii, Şeyh Sinan Türbesi, Yaşar Paşa Çeşmesi

Bu eserlerin hala ayakta kalanlarını ziyaret etmek tarihi ve kültürel birikim konusunda oldukça faydalı olacaktır. Bu eserlerin korunması konusunda Kosova’da büyük bir hassasiyetin söz konusu olduğu da belirtilmelidir. Eserleri gezerken aynı zamanda Kosova’nın güzelliklerini ve kültürünü de tanıma imkanı elde edebilirsiniz.

Kosova Osmanlı mimari eserleri incelendiği zaman Osmanlı İmparatorluğunun bu coğrafyalarda nasıl bu denli uzun seneler hakimiyet kurmayı başardığı da net olarak anlaşılmaktadır. Kosova gibi tarih ile iç içe bir şehirde eğitim alarak kusursuz bir bilgi birikiminin yanı sıra kültürel alanda da tam donanımlı hale gelebilirsiniz. İngilizce olarak hizmet veren rehberler sizin için oldukça yol gösterici olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!