Kosova’da Gezilecek Yerler

Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar Kosova sınırlarında çeşitli medeniyetler yaşamış ve bu medeniyetlerden günümüze kadar çeşitli eserler kalmıştır. Bu eserler yoğun olarak Priştina ve Prizren şehirlerinde bulunmaktadır. Kosova’ya yolun düşerse mutlaka doğal ve tarihi güzellikleri görmeden dönmemelisiniz.

Kosova’da Osmanlı Dönemi’nden kalma birçok tarihi eser bulunmaktadır. Özellikle camileri gezilip görülmeye değerdir. Kırık Cami, Sinan Paşa camisi, Mehmet Paşa Camisi, Suzi Camisi, Mevlana Cafer Efendi Camisi, Kuka Camisi, Hacı Kasım Camisi, Terzi Mehmet Bey Camisi, Müderriz Ali Efendi Camisi, Katip Sinan Camisi, Tercüman İskender Camisi Osmanlı dönemi İslam eserleri arasında yer almaktadır.

Kosova Turistik Mekanlar

Üç mezhebin bir arada yaşadığı bu ülkede Katolik ve Hıristiyan kiliseleri de mevcuttur. Bu tarihi kiliseler arasında Shen Spas Kilisesi, Yardımcı Bayan Konkedadralı, St Nikolas Kilisesi, Kutsal Pazar Kilisesi, St Cerc Kilisesi, St Prena Kilisesi, Shen Premtes Levsika Kilisesi bulunmaktadır. Kosova’ya gittiğinizde Antik kenti ziyaret edebilir, Sultan Murat’ın mezarını görebilirsiniz.

Kosova’da görülecek yerler arasında tarihi eserlerin yanında doğal güzellikleri de bulunmaktadır. Ulusal park olan Şar Dağları’na gidebilir doğanın temiz kokusunu içinize çekebilirsiniz. Ayrıca Şar dağlarının güzellikler arasında bulunan Glasial Buzul Gölü’nü ziyaret edebilisiniz. Ayrıca bu bölgede söz etmeye değer İdvica Gölü, Jazhnica Gölü, Garnjasela Gölü, Karanikolla Gölü, Miskova Gölü, Bzdanka Gölü bulunur. Şar Dağları’nın en yükseğinde ise Lidavica Gölü ve Jainica Gölü bulunmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!