Priştina Şehri

Kosova’nın en önemli kültür ve üniversite şehri olan Priştina kendinde fazlaca söz ettirmektedir. Buradaki Priştina üniversitesi 1970 yılında kurulmuştur. Genellikle Arnavutça ve İngilizce eğitim vermektedir. En çok Türk nüfusunun bulunduğu şehirdir. Ayrıca Arnavutlar Sırplar ve Rumlarda yaşamaktadır. Tarihi Kosova ovası üzerine kurulan şehir son derece verimli ürünler vermektedir. Tarımın en çok geliştiği yer burasıdır.

Priştina’da Osmanlı zamanından kalan pek çok tarihi eser vardır. Bunlardan bazıları sultan murat camii, yaşar paşa camii ve fatih sultan Mehmet camiidir. Kosova’nın başkenti olması sebebi ile Priştina’daki tarihi eserler çok fazladır. Başkent olması sebebi olması sebebi ile en çok saldırı ve istilalara maruz kalmıştır. Bu yüzden şehri alan her devlet birçok tarihi eser bırakmıştır. Şehrin ortasında geçen Akdere üzerindeki tarihi taş köprü ile kendini göstermektedir. Priştina karayolu üzerinde Sultan Murat Hüdavendigârın şehit olduğu yerde türbe kurulmuştur. İsmi Meşhede-i Hüdavendigardır ve burada Gazi Mestan da bulunmaktadır.

Kosova’nın Kalbi Priştina

Priştina’ya kardeş şehirler Türkiye’den Ankara, Bursa ve Bolu’dur. Arnavutluktan Dıraç ve Tiran ayrıca Pakistandan Karaçidir. Priştina bu şehirlere ilişkilerini güçlendirmek için sürekli bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

Şehrin ortasında büyük bir havaalanı bulunmaktadır. Buradaki havaalanından Türkiye, Almanya, Slovenya, İsviçre, Avustralya, Arnavutluk, Büyük Britanya, Hırvatistan, Macaristan, İtalya, Karadağ, Norveç ve Danimarka’ya seferler düzenlenmektedir. Bu havalimanı sayesinde ulaşım imkânları kolaylaşmıştır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!