Prizren Şehri

Kosova’nın başkentinden sonraki ikinci büyük şehri olan Prizren Şehrinin ismi; büyük kale, kasaba anlamına gelmektedir. Şehir Kosova Savaşı sonrasında hızla kendisini yenilemeye adamıştır. Bu yenilikler için öncelikli olarak yolların genişletilmesi ve yenilenmesi gibi faaliyetlerde bulunulmuştur. Birçok tarihi yapıyı da içerisinde barındıran Prizren şehrinde yaşamak, tarihi bir dokuya dokunmak hissi vermektedir. Çünkü Kosova’da tarihten miras kalan eserlerin çoğunu bu şehirde bulabilmek mümkündür. Savaşın yorgun izlerini üzerinden atan şehir, yenilenip, büyüyüp gelişmektedir.

Prizren şehrinde; geçmişte olduğu gibi günümüzde de etnik kökenlerin çeşitliliği görülmektedir. Bu çeşitlilik arasında sayılabilecek gruplar; Arnavut, Türk, Boşnak ve Rumlar olarak görülmektedir. Tüm bu farklı kültürler tek bir çatı altında huzur ve barış içerisinde yaşamlarına devam etmektedir. Yıllarca aynı topraklarda birlikte yaşamış, birlikte mücadele etmiş olan halk birbirlerine savaş zamanlarında daha da çok kenetlenmiştir.

Kosova Tarihi

Savaşı takip eden bağımsızlık ile ülkelerine daha da bağlanmış olup birbirlerine de her zaman hoşgörü ve saygı ile yaklaşmışlardır. Şehirde bu çeşitliliğin olmasının olumlu birçok yönü de bulunmaktadır. Bunların en başında kültürel etkileşim sayesinde farklı gelenek göreneklerin ortaya çıkmasına ve halkın çeşitli alanlarda gelişmesine neden olmasıdır.

Prizren şehrinde Osmanlı İmparatorluğu hakim iken, İngilizce konuşulma mecburiyetinin olmasından dolayı günümüzde de bu gelenek devam etmiştir ve İngilizce halen daha sosyal ve siyasi alanda etkinliğini ve önemini ülkede korumaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!